Puls 3060 løb
Espergærdeløbet er en serie på 4 løb, der afvikles i april, maj, august og september, normalt på den anden søndag i måneden kl. 10.00.
Løbet er for alle og foregår på en 5 km DAF-opmålt afmærket rute i den naturskønne Egebæksvang Skov. Her er der mulighed for teste formudviklingen i løbet af sæsonen - og samtidige nyde den hyggelige stemning. Man kan deltage som løber, Power Walker eller stavgænger. Desuden er der 1 km børneløb. Børn deltager gratis.
På næsten 5 km samme rute afvikles det utraditionelle Halloween-løb, der er et (u)hyggeligt aften/natløb, der foregår i skoven oplyst af levende lys. Det er tilladt at klæde sig ud og måske møder man et enkelt spøgelse undervejs. Alle kan deltage og børn deltager gratis.
